Kaş-Kalkan / Каш- Калкан; Görmeden olmaz../ не вернете без увидит :)

Kaş-Kalkan / Каш- Калкан

Görmeden olmaz../ не вернете без увидит :)

kaş

    Evet, o ünlü Kaş,Kalkan bölgesine gittik :) Anlatıldığı kadar var mı, bence var. Niye diye merak ederseniz bence insanı farklı, turisti farklı, esnafı farklı. Biz orada 5 gün kaldık, neredeyse her gün çarşısına gittik, bir kişi bile yolda yürürken "Abi gel bunu al, şunu dene, indirim var" deyip beni kolumdan çekmedi, ikna etmeye çalışmadı, ısrarcı olmadı. Esnaflar gayet seviyeli, bir kısmı yabancı, uygun şekilde konuşup, bilgi alıp, adet gereği pazarlık yapıp )) ürünü alıyorsunuz. Bu detaylara sonra geliriz. Yoldan başlayalım; Biz Eskişehir'den gittiğimiz için Seyitgazi-Afyon-Sandıklı-Burdur-Kumluova-Kalkan-Kaş yolunu tercih ettik. Zaman zaman dar yollarla karşılaşsak da keyifli, hızlı, emniyetli ve sıkıcı olmayan bir yolculuktu.
    Yurt dışından gelmek isteyen arkadaşlar için bu sitelerden билет на самолет из России veya из Минска ve туристическая компания'dan araştırma yapılabilir. En uygunu tur şirketi ile gelmek, çok daha ekonomik. It is cheaper with tourism company - Это дешевле с туристической компании :))
    Önce Kalkan'a geldik. Çok hoş bir yer, indiğimizde tabiki yüzümüze vuran bir sıcaklık karşıladı bizi. Bunaltıcı bir sıcak, tabiki nem ve yakıcı bir güneş. Ama sonuçta çölde değilsiniz, etrafınız çeşit çeşit restoranlar ve kafelerle çevrili. Fiyatlar diğer bölgelere göre biraz daha yüksek, ama menüler tatmin edici. Araçla giderseniz marinaya kadar inin, gördüğünüze içeri değil, sağa doğru dar yola sapın. Sağlı sollu park etmiş araçların arasında bir yer bulacağınızı umuyorum. Sonrasında deniz kenarında, şu buhar üfleyen vantilatörün olan bir yerde yemek yiyebilirsiniz. Ben öğlen vakti balık yemek istemedim, zevkinize kalmış. Ama Kaş-Kalkan'a gidip balık yemeden dönmek olmaz diyorlar )) 
    Kaş Kalkan'dan daha küçük ama bence daha sevimli bir yer. Alışveriş için daha uygun ama plajlarını bilemiyorum, çünkü bildiğim kadarıyla bölgede çok fazla sahilden denize girilmiyor, yani genelde iskeleden giriliyor. Plajlar sayılı. Kaş'ın içinde müthiş bir araç trafiği var araçla merkeze kadar girmeyi tavsiye etmiyorum. Ana yol üzerinde iki tane benzin istasyonu var, onların yakınına park edilebilir. Ara sokaklar bile hınca hınç dolu, zaten plajlara gitmek isteseniz diğer araçlara teğet geçiyorsunuz, Allah muhafaza sürtme ihtimali yüksek. Benim tavsiyem uçakla en yakın havaalanına inip otobüsle (muhtemelen Antalya :)) oradan minibüsle 4 saat) Kaş'a gelmek. Veee, orada motosiklet kiralamak. Evet bunu ciddi ciddi düşünün. Tek başınıza veya arkadaşınızla, arkanızda bir plaj çantası ve suyunuz. Ne gerek var arabaya. 

kaş merkez
 
    Burası merkez sayılır, belediyeyi geçince camiyi görüyorsunuz ve sola içeri giriyorsunuz. Dükkanlar buradan itibaren başlıyor. Hemen bayrağın altından diğer belde ve mahallelere dolmuşlar kalkıyor. Girişte hemen solda güzel bir restoran var yemek için orayı deneyebilirsiniz. Veya yolun ve caminin karşısında çorbacı çok iyi, biz orada işkembe ve kelle paça denedik :) içmeden gelmeyin..

kaşSolda geride iki tane güzel dükkan var, dalış ekipmanları ve hediyelik eşya satıyorlar. Bir bakın, biz süs eşyası, oyuncak aldık. İsteyen dalış malzemesi alabilir ama araştırmadan almayın, bölge alışveriş için biraz pahalı.
kaş

Sağlı sollu dükkanları kaçırmayın, burada sağda güzel bir kaç çay bahçesi ve kafe var. Buralarda soluklanabilirsiniz. Ama hesaplı olsun derseniz ilerde, heykelin solundan döndüğünüzde belediyenin çay bahçesi var. Gayet geniş, ferah ve ucuz. Çaysa çay, dondurmaysa dondurma. Ne gerek var bir çaya 4-5 tl vermeye, aynı lezzeti ve temizliği burada da bulabilirsiniz.
kaş hediyelik


    Bu dükkan cam işi yapan bir yer. Gerçekten çok orijinal çalışmaları var ve hepsi sanatçının kendi tasarımları. Esnaf diyemiyorum çünkü ürünlere gerçekten zaman ve çaba harcanmış. Görürseniz ne demek istediğimi anlarsınız. Muhtemelen başka bir şehirde göremeyeceğiniz çalışmalar var.

kaş gezme

    Karnınız tok ise her gördüğünüz kebapçıya girmenize gerek yok :) Aynı zamanda gezmeye geldik. Bu gördüğünüz yerden yani meydandan sola doğru girdiğimizde yol sizi zaten dükkanlara doğru yönlendiriyor ve sizi alışverişe çağırıyor :)) Eşinize, kız arkadaşınıza mukayyet olmakta fayda var, yoksa çok masraflı bir tatil olabilir )))

kaş yemek

    Yemek seçeneği çok ama sıcakta hamur işi, döner kebap pek gitmiyor. Biz bir akşam kumpir denedik, bizimkiler deniz mahsulleri denemiş, hafif bir şeyler yenebilir.

kaş çarşı

    Dar sokaklar dükkanlarla dolu. Aynı zamanda her sokakta dalış, paraşüt, kano turları düzenleyen firmalar var. Genelde ağızlarını 30 eurodan açtıkları için bana pek cazip gelmedi. Sanırım aralarında bir anlaşma var, pazarlık yapılmıyor, gezilen yerler aynı, fiyatlar da öyle. Ama bir kanyona girmek için, trekking yapmak için veya kanoya binmek için 100 tl vermek hiç mantıklı değil. Araştırıp kendiniz karar verin derim.

alışveriş
Dükkanlar orijinal, sahte bir ürün bulmanız çok zor. Özellikle tasarım markalar var. Bu fiyatları biraz arttırmış ama kaliteyi de.
merkez

Burası yukarıdan yani Kalkan yolundan indiğinizde sola dönmeniz gereken yer. Sağda güzel ve hesaplı çorbacı, solda dolmuş durakları ve çarşı girişi. 


    Terminali geçtiğinize çarşı hemen solunuzda caminin yanında kalıyor. Burası alışverişin yapılacağı, yemeğin yeneceği ve gezilecek eğlenilecek mekanlar. Sağ tarafta ise genelde moteller, küçük oteller, apartlar ve pansiyonlar var. Bölgede 5 yıldızlı otel görmedim açıkçası, muhtemelen HD veya UHD gibi uygulamalar da yok sanırım. Bence bu bölge esnafı ve turizm açısından güzel, gelenler otellere tıkılıp kalmıyor. Konaklanacak yerlerin fiyatı çok yüksek değil ancak karşılaştırarak gitmekte fayda var, kliması, kahvaltısı, deniz için iskelesi, banyo, mutfak gibi özellikleri veya oda konforu, bu size kalmış. Bizim kaldığımız yer Kaş'a 3 km uzaklıktaki büyük çakıl plajı idi. Plajı olan nadir yerlerden biri, birçok insan dolmuşla arabayla bu bölgeye gelip denize giriyordu, çok tatlı restoranları vardı. Apartımız ise denize 300 m uzaklıkta mahallenin içinde gayet konforlu 2 oda bir salon bir evdi. Güzel bir bahçesi, uygun park yerleri, mangalı vardı. Sonne apart fiyatlarına ilginizi çekerse bakarsınız. Çarşıda migros, Bim, A101 gibi marketler var, buralardan kahvaltılık alıp evde rahatlıkla yiyebilirsiniz. Zaten hava sıcak olduğu için öğlenleri yemek olmuyor genelde, akşamlarıda ister evde hafif bir şeyler, mangal, kırmızı şarap gibi :) veya dışarıda bir restoranda güzel bir yemek yenebilir. 


mangal

    Mangal gibisi yok :) domates, soğan, biber ve kırmızı et..yanında rakı ve bira. Öğlen için ağır gelebilir ama tatilciler için akşam iyi bir seçenek, özellikle apartta kalıyorsanız.

rakı mangal

    Burası ön balkonumuz, akşamları yemek için uygun, gölgeydi. Ev sahibemizin verdiği mangal ile yaptığımız etlerle beraber son fotoğrafımız :)

kaş manzara

    Burası Büyükçakıl plajı. Daha önce bahsettiğim gibi bölgede çok fazla plaj yok, genelde iskelelerden denize giriliyor. Ama plajdan denize girmek, ayağınızın kuma değmesi ayrı bir zevk. Gerçi burada da yaklaşık bir 4-5 m sonra su boyu aşıyor, ama hiç olmazsa uzanacak bir sahili var. Büyükçakıl denmesinin sebebi sahilin büyük taşlardan oluşması, nadiren kum görebiliyorsunuz.

büyükçakıl

    Plajımızın yukarıdan görünümü. Yeşil görünen yer restoran. Gayet temiz, fiyatlar da fena değil. Şezlonglar ve şemsiyeler ücretsiz ama hangi bölgeye oturursanız o restoran veya kafede yemeniz gerekiyor. Biz Sonne otel ile anlaşması olan yere oturduk, görevli çocuklar kibar ve hızlıydı.

büyükçakılAparttan Kaş'a giden 2,5 km'lik yol manzaralı. Öğle sıcağında yürümek biraz zor ancak sabah veya akşamları güzel bir spor olabilir. Yanınıza su alıp çıkabilirsiniz. ama gece olursa parlayan bir elbise giymenizi veya fener almanızı tavsiye ediyorum, çünkü yol biraz dar, gelip giden araçlar sizi görmeyebilir.
balkon


Mangal sorumlusu abimdi :) Biz hazırcılar ve masayı hazırlamakla görevli olanlar.
olmeca

Antalya'dan gelen misafirimiz Elif saolsun :)
Sayesinde Margaritalı Olmecanın tadına baktık. Çok hafif, limonlu bir içecek olmuş. Alkolü az. Buza oturtunca fena olmadı.

sahil

sahil

deniz
Bundan sonraki fotoğraflar reklam gibi oldu :) Bu yaz katalog çekimlerimizden. Karnımı içeri çekmedim, biraz eritsem olacak gibi )))
dostlar

Tatil arkadaşlarla güzel...Ada restoranda bira patates keyfi ve sohbet eşliğinde :))

captain black

    Sigara içmiyorum ama bu çikolatalı olanlar hoşuma gidiyor :) Ara sıra alkolün yanında fena gitmiyor. Keyif yapılan günlerde tavsiye edilir...

Related

Каш 3904937989340721460

Yorum Gönder

  1. Türkiyenin en iyi tatil bölgelerinden biri olan Kaş gerçekten gezmeye değer biryer..

    YanıtlaSil

emo-but-icon

Translate

Popular Posts

item